Gehandicapten vragen 150 miljoen euro voor aanpak wachtlijsten

Met een eenmalige verhoging van het welzijnsbudget met 150 miljoen euro kunnen de wachtlijsten voor opvang van mensen met een handicap aangepakt worden. Dat stelt de vzw Opvang Tekort, die vrijdag deze boodschap in de vorm van een driekoningentaart overhandigde aan Vlaams minister-president Yves Leterme en Vlaams minister van Welzijn Inge Vervotte. Deze laatste benadrukt dat ze op termijn de dringendste zorgvragen "binnen één tot drie maanden" wil kunnen oplossen.
Terugverdieneffecten
"De gevraagde 150 miljoen euro komt overeen met een kwart van het overschot op de Vlaamse begroting", stelde Marc Van Gestel, de voorzitter van Opvang Tekort. "Netto zou het de Vlaamse overheid eigenlijk zelfs maar dertig miljoen euro kosten, mochten de terugverdieneffecten (die volgens de vzw 120 miljoen euro bedragen) niet terugvloeien naar de federale overheid. We zijn een beetje het slachtoffer van de federalisering."

Het geld is volgens de vzw nodig, "omdat het plan uit 2003 om de wachtlijsten in vijf jaar weg te werken al voor drievijfde is uitgevoerd, maar de wachtlijsten voor dringende zorgvragen sindsdien wel zijn gestegen van 3.563 tot 7.656 mensen".

Verbeterde registratie
Die stijging is volgens Vervotte deels toe te schrijven aan een verbeterde registratie. "Zorgvragen worden nu beter en vroeger in kaart gebracht", stelde ze. "Dat is ook nodig om doelgerichter te kunnen optreden: er worden nu ook elf procent meer probleemdossiers opgelost. Dat betekent dat we, met momenteel 22,5 miljoen euro per jaar, op de goede weg zijn."

Plots honderdvijftig miljoen euro vrijmaken voor de sector is niet haalbaar, maar voor de minister is het nodig te blijven investeren om het aantal opvangplaatsen verder uit te breiden. Ze wil ook de prioritaire gevallen nog beter in kaart te brengen. "De bedoeling is dat de wachtlijsten met de meest zware en dringende zorgvragen tegen het einde van de legislatuur binnen een 'redelijke' termijn opgelost worden, dat betekent binnen de één tot drie maanden."

Begrotingscontrole
Van Gestel maakte zich ook zorgen omdat de beloofde som van 7,5 miljoen euro voor dit jaar nog moet worden goedgekeurd tijdens de begrotingscontrole in maart. Dat geld is nodig om vanaf september weer extra opvangplaatsen te voorzien.

De Vlaamse minister van welzijn reageerde dat deze goedkeuring tot nu toe elk jaar gebeurde tijdens die begrotingscontrole. "Er is dus geen enkele reden om aan te nemen dat dat geld er dit en volgend jaar niet zou komen", zei ze.

De voorzitter van de vzw Opvang Tekort, die ouders van kinderen met een mentale handicap verenigt, stelde na afloop van het onderhoud dat "Leterme en Vervotte tot nu toe altijd hebben gedaan wat ze beloofden. Aangezien het wegwerken van de wachtlijsten ook in het regeerakkoord staat, rekenen we erop dat dit zal lukken".
09 jan 2006
meer over
zie ook rubriek