Eén leeftijdsgrens voor aankoop alcohol door minderjarigen

Vandaag presenteerde Vlaams minister van Welzijn, Volksgezondheid en Gezin, Steven Vanackere, in Oostende een bewustmakingscampagne (ECAT) waardoor mensen op hun alcoholgebruik worden aangesproken. Een gelijkaardige campagne zal ook in Mechelen, Sint-Niklaas, Maasmechelen en in Leuven worden opgestart. Er wordt hiervoor 144.000 euro gereserveerd.
ECAT (Empowering Communities against alcohol Threats) is een onderdeel van een Europees Actieplan. ECAT wil de effectiviteit van alcoholcampagnes verhogen door middel van een onderbouwde afbakening van specifieke boodschappen voor verschillende doelgroepen. Deze campagnes worden verankerd in het lokaal beleid.



Concreet betekent dit dat gezorgd zal worden voor een optimale zichtbaarheid van de campagne zodat in Oostende een debat over de problematiek op gang wordt gebracht en mensen informatie verwerven over alcoholgebruik en –misbruik en hoe er mee om te gaan. Tegelijk spreken intermediairen de beoogde doelgroep aan op hun alcoholgebruik en bieden hen de nodige ondersteuning aan. Deze intermediairen hebben de nodige kennis en vaardigheden verworven om met de problematiek om te gaan en de doelgroep op de juiste manier te benaderen.



Het is de bedoeling dat men op gemeentelijk vlak minstens tot de aanzet komt om een volwaardig meerjarig alcoholbeleid te ontwikkelen waardoor dit project een verdere opvolging kan krijgen, bijvoorbeeld als project of actie binnen het lokaal sociaal beleidsplan.



In de marge van zijn bezoek kondigde minister Vanackere ook aan dat hij op de eerstvolgende interministeriële conferentie Volksgezondheid zal aandringen op een eenduidige regelgeving rond de beschikbaarheid van alcohol voor jongeren. Een van de doelstellingen van de Gezondheidsconferentie was dat men de beginleeftijd voor alcoholgebruik zo lang mogelijk moet uitstellen. Hij zal er daarom voor pleiten dat jongeren tot 18 jaar geen geestrijke dranken kunnen aankopen of consumeren in horecabedrijven. Voor licht alcoholische dranken (zoals bier) kan de minimumleeftijd op 16 jaar gebracht worden.
10 mei 2008 09u46
meer over
zie ook rubriek