Huidkanker vroegtijdig opsporen met spray

Mensen die een hoog risico lopen op het ontwikkelen van huidkanker, kunnen met behulp van een spray in een heel vroeg stadium afwijkingen aan de huid opsporen.
Dermatoloog Martino Neumann van het Erasmus MC heeft een nieuwe methode ontwikkeld om huidkanker' style='color:#00896e;border-bottom:1px dotted #00896e;'>huidkanker sneller op te sporen. Met een fluorescerende spray en een speciaal grafisch computerprogramma kunnen mensen uit risicogroepen worden onderzocht voordat zij zichtbare klachten krijgen.

De nieuwe methode is gebaseerd op de reactie die de huid vertoond op een bepaald zuur in de spray. "Wanneer je het op de huid spuit en het vervolgens ongeveer twee uur laat intrekken, verandert het in protoporfirine, een stof die bij een bepaalde belichting zichtbaar wordt. Je bent er simpelweg eerder bij. Het apparaat laat plekken oplichten die wij met het blote oog niet waarnemen", verklaart Neumann.

Door de kanker vroegtijdig aan te pakken, neemt de kans toe op een succesvolle behandeling en kan worden voorkomen dat de patiënt krijgt te maken met uitzaaiingen.

Het gaat vooral om huidkanker die wordt veroorzaakt door een teveel aan zon. Het overgrote deel van alle gevallen van huidkanker hangt hiermee samen. Dergelijke huidkanker komt voor bij mensen die veel buiten werken zoals boeren, hoveniers en wegwerkers, maar ook sporters en piloten kampen relatief veel met deze kwaal. De plekken die het meest voor de behandeling in aanmerking komen zijn het gezicht, de nek en de handen. De behandeling wordt uitgevoerd door een dermatoloog.

Hoewel het bewustzijn over het gevaar van overmatig zonlicht is toegenomen, zijn er nog steeds grote groepen mensen die zichzelf te veel blootstellen aan de zon. Zonnebrandmiddeltjes kunnen daarbij voor een schijnveiligheid zorgen, zo stelt Neumann.

De nieuwe techniek van fluorescerende detectie pakt niet alleen gunstig uit voor mensen in risicoberoepen - zij hoeven veel minder vaak langs te komen om verdachte plekken te laten onderzoeken. Ook mensen met eerdere huidproblemen kunnen volgens Neumann preventief gebruikmaken van de nieuwe spray: "Uit ons onderzoek blijkt dat we bij hen er ook sneller bij kunnen zijn." Een derde groep die profiteert, zijn de dermatologen zelf: huidkankergevallen vormen namelijk een steeds groter onderdeel van hun werkzaamheden.

Het onderzoek van Martino Neumann naar fluorescerende detectie wordt gepubliceerd in het vaktijdschrift 'Lasers in Surgery and Medicine'.
20 feb 2009 09u19
zie ook rubriek